behörighet
Hej Chris. jag är 47 år och har arbetat i 20år inom vård, har vårbiträde undersköterskautbildning och har läst på folkhöhskola i 3år fick gymnasie kompetens med M.G. vill läsa till sjuksköterska. Det jag saknar är mat B, men fick veta att man kam räkna med det så kallade 25:4- behöright. Hur stor är chansen att jag kommer in? Tack på för hand vera
Vera
2007-08-29 00:39
Kommentarer:
Bernt Ortner, SYV
2007-08-30
Eftersom du har undersköterskeutbildning, så bör du slippa att läsa NK B, men Matematiken slipper du inte ifrån.
Du bör anmäla dig och göra Högskoleprovet nu i höst.
I den kvot du talar om HA bör möjligheterna att komma in vara goda på många sjuksköterskeutbildningar i landet, men du måste ha den särskilda behörigheten.
Om du inte är geografiskt bunden, sök då till flera utbildningar i landet.
Jag antar att du annars söker i högskolekvoten, men här tar man inte in så många, men du har ju
efter vad jag kan förstå 4 i omdöme och det är i regel det som krävs. Till någon sjuksköterskeutbildning räcker det med 3.