Utbildningar / lönestatistik / jobbBangårdsoperatör

  • Växlare

Om jobbet

Bangårdsoperatören har ett rörligt utomhusarbete. Arbetet går ut på att koppla isär och växla ihop tågvagnar. I uppgifterna kan också ingå att hjälpa lokförare med säkerthetskontroll av tåg. Till bangården anländer godståg med vagnar som ska transporteras vidare till olika delar av landet eller till utlandet. Bangårdsoperatörer kopplar isär de ankommande godstågen och växlar ihop vagnarna till nya tågset så att de kommer till rätt mottagare i hamnar och vid industrispår.

Med ett radiostyrt lok hämtar de vagnar som kunder har lastat och växlar ihop dem till avgående tåg. Arbetet sker i växlingslag efter uppgjorda planer och tidtabeller. I arbetsuppgifterna kan också ingå att man själv transporterar vagnar mellan bangården och industrigårdar.

I en bärbar dator registrerar man lasten i vagnarna och uppgifterna sänds till vagnarnas mottagningsstationer.

Bangårdsoperatörer växlar även persontåg. På de större bangårdarna kan de vara specialiserade på antingen person- eller godståg.

Bangårdsoperatören kan också hjälpa lokförar med säkerhetskontroll av tåget, vilket kräver att man är uppmärksam och noggrann.

Växlingsarbetet är ett rörligt utomhusarbete. Under ett arbetspass klättrar bangårdsoperarören upp och ned från vagnarnas fotsteg många gånger. Man måstedärför ha god fysik.

De arbetar ofta skift med tidiga morgnar och sena kvällar. Natt- och helgarbete kan förekomma.

När arbetet begränsas till området inom en station kan bangårdsoperatören kallas växlare.

.

Källa: Arbetsförmedlingen

Läs mer

Tänk på

  • Man får inte ha någon sjukdom, fysiskt handikapp eller funktionshinder som innebär risk för trafiksäkerheten.
  • Man måste ha god syn med eller utan glasögon, normalt färgseende och god hörsel.
  • Man måste vara rörlig och ha god fysik.
  • Man arbetar ofta skift.
Källa: Arbetsförmedlingen

Så blir du bangårdsoperatör

Bangårdsoperatörer utbildas internt, vanligtvis på hemmastationen. Utbildningens längd är cirka tre och en halv månad. För dem som även utbildas till radiolokförare tar utbildningen ytterligare tre till fyra veckor.

För att bli anställd som bangårdsoperatör ska man ha fyllt 18 år.

Man måste ha god syn, med eller utan glasögon, normalt färgseende och god hörsel. Man får inte ha någon sjukdom, fysiskt handikapp eller funktionshinder som innebär risk för trafiksäkerhet enligt Järnvägsstyrelsens föreskrifter. Det är meriterande om man har treårig gymnasiekompetens.

Genomgång av lämplighetstest krävs innan anställning.

Källa: Arbetsförmedlingen

Läs mer

Fler intressanta yrken

Symbolförklaring

  • Yrkesbeskrivning
  • Videointervju
  • Framtidsprognoser
  • Utbildning
  • Lönestatistik