Beskrivning
Världens bästa reklamskola
I den internationella reklamtävlingen Cannes Future Lions 2010, fick Berghs studenter, för andra året i rad, flest utmärkelser. Berghs blev samtidigt först med att vinna utmärkelsen ”världens bästa reklamskola” två år i rad. Så vad är det som gör att vi har lyckats så bra? Våra studenter så klart. Och varför lyckas de så bra?
På Berghs älskar vi all form av kommunikation. Vårt mål är att utbilda framtidens bästa kommunikatörer. Vi utbildar våra studenter utifrån ett brinnande intresse för framtidens kommunikation. Där affärslogik eller traditioner bromsar upp förnyelse tänker vi istället fritt, stort och annorlunda. För Berghs måste alltid ligga steget före branschen.
Vi har ett starkt utbildningskoncept som är gångbart både i Sverige och internationellt. Berghs utbildar alla inom kommunikationsbranschen. De som vill in i branschen, de som befinner sig mitt i yrkeslivet, de som siktar mot absoluta toppen. Här finns utbildningar inom design, reklam, projektledning pr, interaktivitet, event, gaming, foto med mera. Vi arbetar nära näringslivet för att löpande tillgodose efterfrågade kompetenser.
Pedagogiken på Berghs handlar till stor del om att omsätta teorier i praktiken genom att lyfta in verkligheten i klassrummet. Det sker när verkliga uppdragsgivare presenterar utmaningar på våra utbildningar. Studenter får prova sin kunskap, kreativitet och erfarenhet genom att lösa aktuella frågeställningar i workshops, grupparbeten och individuella uppgifter.
Våra lärare ser vi mer som inspiratörer än föreläsare. Många tillhör de främsta inom sitt yrke, den profession de också undervisar i. Deras erfarenhet ger studenterna värdefull inblick i hur teorier och modeller kan fungera i lärarnas vardag ute på företag och organisationer. Lärarnas uppdrag består i att bjuda på sin samlade erfarenhet samt väcka nyfikenhet och motivera studenterna till att självständigt tackla problem.
Välkommen till Berghs School of Communication. Vi vill se dig växa och utbilda dig för livet som kommunikatör. Allting kommunicerar.
Du med?


