GGI (Göteborgs Gymnastiska Instistut), en skola i tiden där grundmedicin går hand i hand med alternativ medicin, komplementär medicin (integrerad medicin).
GGI grundades 1912 och startade med yrkesutbildningar inom såväl sjukvård som friskvård, exempelvis till sjukgymnast, massör, badmästare och...
GGI (Göteborgs Gymnastiska Instistut), en skola i tiden där grundmedicin går hand i hand med alternativ medicin, komplementär medicin (integrerad medicin).
GGI grundades 1912 och startade med yrkesutbildningar inom såväl sjukvård som friskvård, exempelvis till sjukgymnast, massör, badmästare och fotvårdare.
GGIs utbildningar utgår från PH Lings rörelsesystem. Lings system sanktionerades av Sveriges Riksdag 1813. Den skola som bildades ur detta system kallades tidigare Gymnastiska Central Institutet (GCI) med endast en utbildningsanstalt i Stockholm som 1968 blev Gymnastik och idrotts högskolan (GIH) med egen styrelse i Stockholm och Örebro. Idag heter det Idrotthögskolan (IH) där olika kurser finns på ett flertal olika högskolor i form av Idrottsvetenskap i olika kombinationer samt nya GIH i Sthlm.
GGI drivs idag av bl.a utbildade lärare från GIH (en legitimerad lärarutbildning till gymnastikdirektör) och leg. sjuksköterska. Därutöver har högskolestudier bedrivits av Jim i såväl pedagogik, organisations- och arbetspsykologi, ergonomi, zoologi, miljövård m.m. Jim och Charles (pensionär från 1/1-11 har även Instruktörslicens i Touch for Health (1983) och är bland de först utbildade osteopaterna i Sverige. Därutöver har de utbildning i att komma till rätta med dyslexia (San Diego -83) och Jim har en även utbildning i biokinesiologi. Jim och Carina är dessutom healingutbildade på såväl Mariaskolan som i England. Carina är fortbildad i såväl sacro-kraniala utbildningar, kurser i naprapati och taktil massage. Jim är legitimerad lärare i idrott- och hälsa, pedagogik, biologi samt humanistisk och samhällsvetenskaplig spets inom försöksverksamhet med riksrekryterande gymnasial spetsutbildning.
Från i 1/1, 2011 har GGI en ny Rektor som heter Ketil Drage. Han är legitimerad sjuksköterska, osteopatstuderande och har ersatt Charles i såväl undervisningen som i den fortsatta resan för GGI. En utvecklad GGI-Kinesiologi och tidigare samlad erfarenhet från grund- och gymnasieskola som gymnastiklärare, förstelärare, skyddsombud och andra fackliga uppdrag samt Ketil inom spa-verksamheten och sjukvården. Våra konsulter är väl utbildade specialister i respektive ämne.
GGI har vidareutvecklat rörelsebegreppet att även gälla förbättrad kommunikation, självkännedom, personlighetsutveckling och till följd därav ökad medvetenhet om sig själv och andra.
VÄLKOMMEN TILL GGI!