Bagare och konditor

Lernia Komvux
Sammanfattning
Komvux
Helsingborg, Karlstad, Växjö
Cirka 50-70 veckor
Svenska
Kommande starter

Plats & start


Helsingborg
Löpande kursstarter

Karlstad
Löpande kursstarter

Växjö
Löpande kursstarter
Lernia Vux

Bagare och konditor

Om utbildningen Bagare och konditor

Har du ett brinnande intresse för bakning och service och gillar att jobba med råvaror, baka bröd och bakverk? Vår utbildning inom bageri och konditori ger dig den kompetens som krävs för att få en anställning inom bageri, café och konditori.

Utbildningen passar dig som gillar att jobba med råvaror och baka bröd och bakverk och kan tänka dig en framtid inom till exempel bageri, konditori eller café. Du är social, kreativ och har ett brinnande intresse för bakning och service.

Du lär känna restaurangbranschen och får grundläggande kunskaper inom hygien, service, olika typer av livsmedel. Du lär dig också grunderna inom bageri och konditori.

Lokala tillvalskurser och praktik

Det finns olika tillvalskurser beroende på vilken ort du läser utbildningen på. I Luleå kan du bland annat välja till en valbar fördjupning inom turism och besöksnäring. Mer information om vilka tillvalskurser som finns på vilken ort hittar du under listan med kursorter.

I alla utbildningar ingår APL, arbetsplatsförlagt lärande (praktik), där du får chansen att testa dina nya kunskaper i praktiken. 

Ansökan och behörighet

Vem får gå en komvuxutbildning?

Du får gå gymnasial vuxenutbildning från 1 juli det år du fyller 20 år. Du kan vara behörig även om du är under 20 år om du har gått färdigt ett nationellt program eller liknande utbildning i gymnasieskolan. På gymnasial nivå finns ingen garanti att du får plats.

Du får gå grundläggande vuxenutbildning (gruv) från den 1 juli det år du fyller 20 år. Du får delta i utbildningen om du inte har de kunskaper som grundskolan ger.

Din kommun väljer vilka som får studera, om det är fler sökande än det finns plats för.

Du som har annat modersmål än svenska ska ha kunskaper som motsvarar svenska som andraspråk (SAS) på grundläggande nivå. Skicka med godkänt betyg i din ansökan.

Om du vill utbilda dig i en annan kommun än den du bor i ska du först skicka ansökan till din hemkommun så de kan godkänna den.

Du är alltid välkommen till oss på studiebesök innan du bestämt dig.

Förkunskaper

Du ska ha gått ut grundskolan eller motsvarande. Om du redan har viss kunskap och kompetens i yrket gör vi en bedömning om du kan hoppa över vissa delar av utbildningen. Detta kallas validering. Utbildningstiden kan då bli kortare.

Så söker du en komvuxutbildning

  1. Ansök till komvux via din kommun.
  2. Följ ansökningsprocessen under "min sida" på kommunens webbplats.
  3. När du blir antagen får du en kallelse från oss på Lernia.

Du som har annat modersmål än svenska behöver oftast ha kunskaper motsvarande svenska som andraspråk (SAS) på grundläggande nivå. Skicka med godkänt betyg i din ansökan. 

Om du vill utbilda dig i en annan kommun än den du bor i ska du först skicka ansökan till din hemkommun så de kan godkänna den.

Du är alltid välkommen till oss på studiebesök innan du bestämt dig.

Kostnader

Utbildning med CSN

Det kostar inget att gå en vuxenutbildning på Lernia. Du betalar själv för litteratur, studiematerial och eventuella kyddskläder. Du har möjlighet att söka CSN-medel för utbildningen.

Efter utbildningen

Som bagare eller konditor arbetar du med att baka allt från matbröd till tårtor och andra bakverk, men du kan också arbeta som dessertkock. Många arbetar både som bagare och konditor, vilket ger variation i arbetet.

Du kan arbeta inom större bagerier som säljer sina bakverk till butiker, hotell och restauranger. På industribagerier är en stor del av tillverkningen automatiserad men vissa manuella moment finns kvar. Du kan också välja att arbeta på mindre bagerier eller konditorier och caféer med egen servering.

Lernia Komvux

Vi bygger människor - människor bygger framtiden!

På Lernia arbetar vi med att matcha människors unika kompetens, talang och potential med Sveriges arbetsgivares behov av arbetskraft. Hos oss kan du utbilda dig till ett nytt yrke, komplettera och validera tidigare studier eller fördjupa dina kunskaper inom ett...


Läs mer om Lernia Komvux och visa alla utbildningar

Gör en intresseanmälan

Få svar på dina frågor om Bagare och konditor
Kom i kontakt med skolan
Inga kostnader eller förbindelser

Hitta till utbildaren

Lernia Komvux

Mellersta Stenbocksgatan 14
254 37 Helsingborg


Recensioner

Det finns inga recensioner för Bagare och konditor

Gör en intresseanmälan

För att få mer information om utbildningen Bagare och konditor från Lernia Komvux, fyll i dina uppgifter:

Jobb & Lön

Var finns framtidens jobb & hur mycket kommer jag att tjäna?

Få koll på vad du kan tjäna efter din utbildning och om den branschen är värd att investera din tid i.

Till Jobb & Lön