Journalistiskt skrivande, distans
Distanskurs i att skriva publika texter
Att skriva journalistiskt innebär att man sammanfattar information, avgränsar, väljer berättarvinkel och skriver en text som lockar till läsning och ger bakgrund och fakta.
Det är en lockande kunskap, inte bara för blivande journalister, utan också för den som informerar och skriver i jobbet. Eller som ofta presenterar mycket information på begränsad tid och som därför behöver bli bättre på att skriva effektivt och fånga läsaren.
Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som söker en inspirerande och kvalificerad fortbildning i skrivande. För jobbet eller som förberedelse för fortsatta studier i journalistik eller som en lustfylld möjlighet att utveckla ett eget skrivande.
Varför välja Ljungskile folkhögskola?
Behov på arbetsmarknaden
CSN-berättigad
Behörighet för högre studier
Förkunskaper
Inga särskilda
Examen & Intyg
Kursintyg.
Kostnader
Studiemedel: Kursen berättigar till studiemedel från CSN.
Kursupplägg
Kursen startar med den lilla nyhetstexten: notis och artikel. Vi fortsätter med en intervjudel och avslutar med gestaltning och det längre reportaget. Vi tränar rubriksättning och ingresser och att ge och ta emot textkritik, kritik som i sin tur förbättrar texterna och utvecklar skribenten.
Varje kursmoment inleds med en introduktion. Därefter övningar, fältarbete och skrivande. Arbetet avslutas med textdiskussioner och respons från både handledare och kursdeltagare.
Grundkursen har genomförts sedan 2004 och har genomgående fått mycket goda utvärderingar. Främst på grund av snabb respons, kvalificerad handledning och spännande och utvecklande textsamtal i seminarieform. (Läs gärna kursutvärderingarna i spalten här intill).
Efter fullständig och avslutad kurs finns möjlighet att söka till fortsättningskursen Journalisten: Rollen och uppdraget som även den genomförs på distans och halvfart.
Teknik: Kursens plattform är Google (fungerar i både Mac och PC-miljö). Du behöver en dator med Internetuppkoppling och ett enkelt skrivprogram.
Kursledare
Kursen leds av Ellen Ahinko Andersson, journalist och lärare i journalistik med mångårig redaktionell erfarenhet från dagspress, online- och radiojournalistik.
Ljungskile folkhögskola har utbildat journalister sedan mitten av 80-talet. Utbildningen har en tvåårig radio- och tidningsgren. Radioutbildningen sker i samarbete med Sveriges Radio.
Gör en intresseanmälan
Välkommen till Ljungskile!
Folkhögskolan finns för dig som vill bygga en grund att plugga vidare ifrån, för dig som vill lära dig ett yrke och för dig som vill fördjupa ett intresse. Vi är en av Sveriges största internatfolkhögskolor, så du kan både...
Läs mer om Ljungskile folkhögskola och visa alla utbildningar